Suvi. Vaimupanija jaoks kõige vaevalisem aastaaeg - mõte ei liigu, lehed täituvad jamast ja kultuuri asemel lahutatakse meelt. Ent maisemate huvidega jõmmi jaoks on suvi hiilgeaeg - õlu voolab, vabaõhulavad täituvad süldibändidest ja kultuuri asemel lahutatakse meelt.

"Jõmm" ei ole staatiline tüübimääratlus. Ühiskond muutub ja ka jõmm käib ajaga kaasas. Samas on omadusi, millest korralik Eesti jõmm ei loobuks ka siis, kui maailm tagurpidi pöörataks. Et teie mälu eheda jõmmipaueriga värskendada, pakub Areen välja pisikese sõnastiku.

A

Auto. Kui poleks leiutatud autot, oleks jõmmi elu poole nukram, sest (paremast) autost unistamine on üks tema põhitegevusi joomise, joogiraha teenimise ja paari muu asja kõrval. Automarkidest on vaieldamatult esikohal BMW. Normaalne bemari valuvelgede ja sissepritsega tähendab taset ja kergitab egot.

B

Beibed. Kuigi "beibe" nagu teisedki tüübid on kunstlikult loodud, võib teda pidada jõmmi iluideaaliks. Saledad ja pikad sääred, ilus, kuid enamasti isikupäratu näolapp, sageli karjuvalt väljapaistev juustevärv on beibe äratundmise olulisemad tunnused. Riides võivad beibed käia kontoritrendidest lähtudes (eelistatakse musta) või näiteks sportlikult tossudes-dressides. Viimane stiil on reeglina omane Lasna- ja muude mägede vaesemat sorti jõmmide või alevijõmmide naistele ja pruutidele.

D

Disko. Jõmmi pidutsemiskohaks on sageli taolise nimega pidu. Jõmm teist laadi muusikat kui "korralik tümakas" ei armasta. Seetõttu külastab ta just diskoteeke, võtab seal naisi rajalt maha ja kui vaja, kakleb mehe moodi. See, et jõmmid viimasel ajal suuri reivüritusi nagu Vibe aktsepteerima on hakanud, on puhtalt haibi tulemus.

E

Ehitamine. Kui ei ehitataks maju, oleks pooled jõmmid töötud. Töötute jõmmide hordid aga viiks Eesti riigi põhja mõne nädalaga. Nii et paluge igal õhtul jumalat, et ikka jätkuvalt uusi maju vaja oleks.

F

Fuck. (Fuck you, fuck off jne.) Üks ainsaid ingliskeelseid sõnu, mille jõmm omaks võtnud. Sobib tarvitada nii tööl, peol kui ka pohmelliga.

H

Hamburger. Jõmmile armsaks jäänud roog eelmisest kümnendist. Ühest ei saa jõmm küll midagi, kõige parem on panna vähemalt kolm tükki topeltšnitsliga, et ajaks ikka ägisema.

Homod. Homod on jõmmide jaoks rõvedad peded, tahasaamine on põlastusväärne ja seda saab loomulikult ainult vangis.

Hevikas. Hevimeeste vastu on jõmmidel vimm juba kaheksakümnendatest, pasunassesõitmist küll enam nii tihti ette ei tule. (Pealinnas on hevimehed juba vaikselt ise jõmmistumas.)

I

Igavus. Kui jõmm ei tööta, joo, söö ega kepi, siis on tal igav. Võib ju lugeda Kuldset Börsi. Asja ajab kuidagi ära ka telekas, aga enamasti tuleb sealt ainult saasta ka jõmmi jaoks - motosport ja Van Damme filmid muidugi välja arvata.

J

Jook. Jõmm, kes ei joo, pole mingi jõmm. Jooki tuleb panna vähemalt igal nädalavahetusel ja võimaluse korral alati pildituks. Kaine peaga ei hakka jõmm peole minemagi - ilma ei tule välja praalimine, naiste sebimine ega kaklemine - ja milleks siis üldse?

K

Kunstiinimene. Sellise laia nimetaja alla võib panna jõmmi vimmaobjekti, jobu, kes näeb ebanormaalselt välja ja on liiga palju koolis käinud ja raamatuid lugenud. Kunstiinimeste alla lähevad kõik vähegi boheemlikuma väljanägemisega tüübid. Hea meelega annaks pasunasse, meeliskleb jõmm, kui kunstiinimest kohtab.

Keppimine. Jõmmi meeled on kepiteemadele valla alatasa. (Ega see sisimas paljusid suurt huvitagi, sest täis peaga nagunii ei saa pihta, kes all on, aga üldine mentaliteet on kuidagi nii kujunenud, et nikkuma peab.) Keppimist ei peeta mingiks eriliseks elamuseks, seda võetakse jõmmi primitiivsel kombel. Naljad nagu "auk on auk" ja "türa päris head pommid raisk" kuuluvad jõmmi käibefraaside hulka. Eriti täis peaga on jõmmidel kombeks üliseksistlikke ja sageli kibestunud nalju visata, kusjuures ühte, mitte eriti leidlikku fraasi, võib jõmm joomingul olles korrutada terve õhtu või öö.

M

Mets. Metsaäri on tase kõrgemate jõmmide pärusmaa, sinna kiputakse, aga jõuavad vähesed. Kõige parem on, kui saab kuskilt mõned puud salaja maha võtta ja kauba ruttu rahaks teha. Kehvematele jõmmidele, kel metsaäris käppa sees pole, meeldib isekeskis kõvemate tüüpide mustadest tehingutest ja vahelejäämistest pajatada.

Marko Sepp. Marko Sepp on eeskujulik 16aastane jõmm Jõgevalt, kellele meeldivad "viin ja koka ja bmw-d". Tegelikult Jõgeva gümnaasiumis Marko Sepa nimelist õpilast ei käi, kuid tema välja mõelnud inimesed tabavad jõmmi olemust imehästi.

Mobiil. Pea sama oluline tehnikaime kui auto. Umbes neli aastat tagasi ihaldas iga jõmm mobiili kohutavalt. Nüüd, kus mobiilist on saanud levinud tarbeese, käib jutt uuemate ja šefimate mudelite ümber. Mobiili terminoloogia peab igal korralikul jõmmil olema pähe õpitud. (Nagu Mõmmi õppis lastesaates kätt näo ette pannes pähe tähti, võiks Jõmmi Aabitsa saates sama teha Jõmm mobiili ja auto terminite puhul.)

N

Normaalne. Kui keegi ei ole jõmmi arust normaalne, ei sobi jõmmi maailmavaatega, siis on ta ebanormaalne. Ja kui mõni ebanormaalne teele ette jääb, tuleb temasse halvustavalt suhtuda. Kui hammas ikka peale hakkab.

O

Objekt. Tänu ehitustööle on jõmmirahvas omaks võtnud võõrsõna "objekt". Asi algas sellest, et ülemused rääkisid, et "homme lähed sellele objektile" ja lõpuks hakkas jõmm ka mitte ehitusel ega tööl vaid objektil käima. Reeglina pole jõmmil ka objektil joomise vastu midagi. Mõni ei pruugi enne paari õlut kellut kätte võttagi.

P

Pohmakas. Veerand jõmmi elust käib pohmelli põdemine. Pohmellivärinad ja peaparandus - üdini tuttav värk vähegi staašikama jõmmi jaoks. Vägeva pohmelliga võib küll hoobelda, aga kunagi ei haliseta, sest pohmell on normaalne asi.

R

Raha. Raha ümber käib tegelikult kogu jõmmi elu (ta pole muidugi ainuke). Raha eest saab kõike - tosse, jooki, litse ja respekti. Seetõttu on pappi, plekki, nutsu alati rohkem vaja.

S

Söömine. Sööki mahub jõmmi sisse sisse lõputult. Ta ei tea midagi kaalujälgimisest, sest 1. on ta tegudeinimene ja kõik energia kulub ära, ja 2. on räme õllekõht isegi suursugune ja selle pärast põdema küll pole mõtet hakata.

T

Tümps. Diskotümakas peab olema võimalikult vali nii peol kui autos. Siinjuures võib öelda, et muusikaline maitse jõmmil puudub, meeldib see, mis parasjagu edetabelis on. Eriline sümpaatia kuulub eheda jõmmi puhul Eesti diskomuusikale, sel hooajal eesotsas Caatriga.

U

Umbjoove. Ennast "umbe juua" on jõmmi viis reisida tundmatusse ja salapärasesse võlumaailma, kus alateadvus viskab vimkasid ja toob esile kõige loomalikumaid instinkte, mida üldjuhul kõne ja keha abil julgelt väljendatakse.

V

Võlad. Majandusliku madalseisu tingimustes on jõmm pidevalt sunnitud kelleltki võlgu võtma või ise välja laenama. Võlaniidistitik ühendab pea kõiki ühe kandi jõmme nii tugevalt, et aeg-ajalt kipub mõni jõmm plahvatama.

Vägistamine. Loomulikult on olemas elu suhtes positiivselt meelestatud, sisimas heasüdamlikke jõmme ja vastupidiselt sellele jõmme, kes on kibestunud inimestevihkajad. Karmimad neist ei ütle ära vägistamest. Pärast provintsidiskosi toimub neid pidevalt ja politsei ei saa reeglina kunagi teada, sest väikses alevis ei julge seal edaspidigi elama sunnitud tüdrukud respekti omavale jõmmile vastu hakata, veel vähem politseile rääkida.

Ä

Äri. Äri ehk pisness on asi, millest jõmmid salamahti unistavad, aga millega tegelemiseks napib pahatihti raha ja mõistust. Lihtsam on olla illegaalse äri mutter ja vahendada salaviina, -suitsu, narkootikume ja litse.

Ü

Ülbus. Jõmmi painab hommikust õhtuni (kõvematel kindlasti unenägudeski) mingi sisemine vedru, mis sunnib üleolev ja ülbe olema. Endast vängemate meeste ees muidugi lömitatakse nii et vähe pole, aga ülbet nägu ei maksa siiski unustada.

Y

Yuppied. Yuppiedeks võivad saada pealinna jõmmid, kellelt nühitakse maha liigne primitiivsus. Nad muutuvad tänu töökeskkonnale tolerantsemateks ja taipavad, et vaiksemalt asju ajades on võimalik kergemini papp oma taskusse ajada. Levinud nähtuseks on igasugu majandus- ja ärikoolide jõmmid. Palju raha kiiresti ja ruttu, ükskõik kuidas on ka jõmmi üks põhieesmärke.