Sulle ei lähe absoluutselt korda, mis maailmas ümberringi toimub? Kuidas on lood poliitikas või mis ilm homme tuleb? Praktiliselt mitte miski ei suuda pühkida sinu näolt kõrvuni naeratust, mis aeg-ajalt tobedaks irvituseks kisub. Tegelikult on asi suhteliselt hull ja heameelega võtaks endale töölt haiguslehe, nii kuuks või paariks, või vähemalt nii kauaks, kuni seisund on normaliseerunud. Mnjah, armunud olla ei ole lihtne.

Targad teadlased väidavad, et kõik saab tegelikult alguse esimese 30 sekundi jooksul peale kohtumist. Vaid pool minutit ning me oleme mõttes juba ära otsustanud, kas inimene, kellega just oleme kohtunud, ka meile sümpaatne on.

Me paneme mängu nii oma silmad, kõrvad kui ka haistmismeele, sest välimusele lisaks annab otsuse langetamisel vajalikke signaale nii hääl kui lõhn. Kui esmane check-in on õnnestunud, muutub ka kontakt intensiivsemaks. Me jälgime teineteist tähelepanelikumalt, hakkame teineteise liigutusi kordama, sest vana tõde on ju, et sarnasused tõmbavad ligi.

Armumine on vägagi hästi kaasaegsete terminitega lahtiseletatav, vähemalt algul on tegu korraliku marketingi projektiga. Mis selga, mis jalga, kuidas käituda jne. Loomulikult - kui see päris esimene faas juba möödas on, tohib ennast jälle näidata sellisena nagu me tegelikult oleme, kuid seniks poevad peitu nii kodused pidzhaamad kui karvased sokid, mille asemele ilmub ka külmemal ajal õhkõrn ja napp siidpesu, mille nägemiseks kaks korda vaatama peab. Ka meestel ununevad nii mõnedki tavapärased tegemised, sest eks seda jalgpalli saab ju terve ülejäänud elu vaadata.

Mingil hetkel jõuab suhe lihtsast lähedusest ka seksini ning kuigi statistika väidab, et “see esimene kord” uue partneriga paljudel suhteliselt metsa läheb, on ometigi tegu mingisuguse uue etapiga kahe inimese vahelistes suhetes, sellest hetkest on ületatud see viimanegi saladuslik piir. Väidetavalt teab suurem osa naistest peale esimest korda üsna kindlalt, kas sellest suhtest midagi tõsist on tulemas või mitte. Kõige hullemal juhul saab ju pärast lihtsalt konstateerida stiilis: ma olin eelmisel nädalal jälle nii armunud - ehk siis oli tegu millegi mööduvaga, mis armastuseni seekord ei jõudnudki.

Armunud naine on üldjuhul kordi hullem nähtus kui armunud mees. Kui naisele lõplikult kohale on jõudnud, et jah - just seda meest ma tahan ja sügaval sisimas juba ka armastan, siis on teda praktiliselt võimatu armunud-olekust välja rebida. Naiste puhul paistab armumine ka paremini välja, käitumispsühholoogide sõnul näitavad armunud naised oma tundeid märgatavalt rohkem välja, samas on neil tunduvalt rohkem probleeme keskendumisega - olgu see siis tööl või muudes asjades, nad muutuvad tavalisest veelgi emotsionaalsemaks ning kalduvad sageli eufooriasse.

Huvitav on see, et kui armastuse leidnud naine rabeleb kui hull, siis mees vastupidiselt tunneb end kui sadamasse jõudnud laev. Nüüd ei pea ta enam nii palju pingutama, ta on jälle kindlates naisekätes ning rahu on saabunud maa peale. Pole siis ime, et naisel sellega nii raske leppida on, tema oma üliemotsionaalses hetkeseisundis ootaks ka mehe poolt suuremaid tundepuhanguid.

Lõpuks pöörduvad paljud asjad siin elus tagasi normaalsuse radadele, kahjuks. Või õnneks. Värske armumine on eufooriast jõudnud väheke stabiilsemasse faasi, kus selgub nii mõndagi. Toimub nö suhte ülevaatamine ja hindamine, mille käigus jäädakse või minnakse. Kui ikka jäädakse, siis on põhjust vaid kadedust tunda. Või mitte? Iga mitmes kooselu meil lahutataksegi? Kuid tühja sellest, vaatamata sellele teadmisele tahame me seda ikka - seda suurt armastust, milleni jõudmiseks tuleb kõigepealt hullupööra ja ehk ka valusalt armuda, kuid see kõik on vaeva väärt. Sest äkki seekord läheb kõik hästi ning kui nad surnud pole…

Ja ehk siis ongi nii, et ka sel päeval, kui temal karvad vägisi juba kõrvust välja kasvavad ja temakese sääred enam sugugi nii siledad pole kui ennevanasti, tuleb neil kahel “see” meelde ja nad armuvad uuesti. Kusagil poolel teel turule või apteeki issiaserohtu ostma või hommikust ajalehte lehitsedes. Nii nagu homset polekski. Sest armumine on haigus, healoomuline selline.