Kuidas vastata lapse küsimusele: mis on menstruatsioon?

Lapsevanemal tasuks võtta lahti mõni teatmeteos, näidata läbilõiget suguorganitest ja selgitada - siin on emakas, kus laps kasvab jne. Seda, kust lapsed tulevad, küsib tavaliselt juba lasteaialaps. Kui on selge, et lapsed tulevad emakast, siis on lihtne seletada ka menstruatsiooni; et see on igakuine verejooks emakast ja tuleb seepärast, et kord kuus on naisel võimalik saada emaks. Kui naine ei jää rasedaks, siis see kodu, mis lapse jaoks emakas loodud selle jaoks, et ta saaks ema kõhus kasvada ja areneda, tuleb verejooksuga ära.

Kahjuks on eesti keeles käibel väljend “pahad päevad”, mis annab ilusale asjale halva varjundi. On kultuure, kus on kombeks esimest menstruatsiooni ja seega naiseks saamist tähistada kui suurt rõõmupidu. Ei tasu rõhutada negatiivset, pigem tunnustada tütarlapsest neiuks kasvamist ja õpetada, kuidas neil päevil hakkama saada.

Menstruatsioon ei ole haigusseisund, vaid loomulik nähtus. Kui tüdruku enesetunne lubab, võib ta vabalt olla füüsiliselt aktiivne.

Esimesed märgid

Hormoonide toimel hakkab tüdruku keha muutuma juba kaugelt enne esimese menstruatsiooni algust. Tavaliselt algab 1,5-2 aastat varem rindade areng. Kasvamist alustab üks rind enne kui teine. Kui menstruatsiooni algus ei ole enam kaugel, hakkab tüdruku tupp eritama sekreeti, tekib voolus ja vanem peaks selle ära tabama, nt. aluspesu järgi. Siis on viimane aeg lapsele eelseisvast sündmusest rääkida.

Nii või teisiti on menstruatsiooni algus tüdruku jaoks väga emotsionaalne sündmus ja see, kuidas ta seda tõlgendab, sõltub väga palju sellest, kuidas tema lähedased sellesse suhtuvad. Kui ema on abivalmis ja tunnustab lapse suguküpseks saamist, siis tüdruku ärevus taandub. Kogu segadus ongi tegelikult tingitud olukorra uudsusest ja soovist tulla toime. Võibolla ei peagi niivõrd sellest rääkima kui oma rahuliku oleku ja positiivse suhtumisega kandma sõnumit, et kõik on korras.

NB! Kui 14. eluaastaks ei ole tüdrukul hakanud arenema rinnad ning kasvama karvad, tuleks minna naistearsti juurde.

Menstruatsiooni aegu

Sageli on laps hügieenisidemeid näinud, aga ei tea, mida millal kasutada. Hea õpetaja räägib sellest ka koolis, aga raha nende ostmiseks tuleb vanema käest. Esimesed menstruatsioonid on ebareeglipärased ja seepärast peaks kindlasti tüdrukul hügieeniside igaks juhuks alati kaasas olema. Vahel võivad menstruatsioonid olla üsna vererohked, seetõttu tasub valida keskmisest suurema imavusega side. Lapsel kujunevad aja jooksul välja oma eelistused, alguses tuleb erinevaid sidemeid katsetada.

Ärritus sidemete kasutamisel võib olla tingitud sellest, et sidet hoitakse liiga kaua all - allergoloogide sõnul tuleks sidet vahetada iga 2-4 tunni tagant, olenemata sellest, kui täitunud ta on. Pesta tuleb menstruatsiooni ajal ennast vastavalt vajadusele sagedamini ja soovitavalt vaid leige vee või siis intiimpesugeeliga. Seepe, eriti antibakteriaalseid ja tugevasti lõhnastatuid, ei kasutata, ka mitte deodorante. Tuppe ei pesta.

Tampoonide kasutamine

Tampoone oleks soovitav hakata kasutama siis, kui tsükkel on muutunud regulaarseks - kui on teada, millal kui palju verd eritub. Tuleb valida õige suurusega tampoon, sest kui valida liiga suur, siis tõmbab ta tupe loomuliku sekreedi sisse. Ka tampooni õige paigaldamine on oluline, sest valesti paigaldatuna on see ebamugav. Parem ja hügieenilisem on kasutada paigaldajaga tampoone. Tampoonide nagu sidemetegi puhul kehtib seadus - vahetada iga 2-4 tunni tagant.

Sageli küsitakse, kas tampoon võib süütuse ära võtta - seda ei tasu küll karta, sest neitsinahk on veniv avatud õhuke nahavolt. Teine tüdrukute hirm on, et tampoon võib sisse ära kaduda - ka see ei ole võimalik.

Toitumise tähtsus

Väga oluline on puberteedi ajal korralik toitumine - sageli tekib tüdrukutel seoses hormonaalsete muutustega hirm paksuksminemise ees ja nad ei söö korralikult. Sel juhul võivad menstruatsioonid katkeda ja see on füsioloogiliselt juba äärmiselt ohtlik nähtus. Eriti oluline on, et ei jääks ära hommikune söögikord - see annab jõudu terveks päevaks.

Poiste hügieen

Poistel on enamasti sugutipea eesnahaga kaitstud. Murdeeas muutub eesnahk elastsemaks ning hakkab liikuma üle sugutipea. Suguelundite nahk on õrn, seepärast ei sobi nende hooldamiseks lõhnastatud antibakteriaalsed või värvilised seebid, mis võivad tekitada ärritust ning kahjustada naha loomulikku kaitsevõimet. Võib kasutada tavalist lasteseepi või naha pH-tasemele kõige lähedasemaid geele, suguti pesemiseks intiimpesuvahendeid või lihtsalt leiget vett.

Meestel koguneb eesnaha alla smegma -võie, mis kaitseb sugutipead. Paraku koguneb eesnaha alla ka uriini, spermat jm. Tekib soodne pinnas bakteritele, mis võivad põhjustada eelkõige halba lõhna, aga ka kihelust, ning olla põletike põhjusteks. Poistele tuleb selgeks teha, et sugutipead pestes tuleb eesnahk tõmmata nii kaugele, kui ta liigub ja pesta end õrnalt leige veega puhtaks.