Noori tõukab varastesse seksuaalsuhetesse pinnapealsed suhted vanematega, tamp koolis ja ebakindlus tuleviku suhtes.

Novembri alguses jõuavad Eesti koolidesse raamat ja film „MinaSinaMina”, kus noored räägivad seksist, lähedusest ja suhetest vanematega. Projekti üks patroon on Jaan Tätte, kelle arvates tõukavad varastesse seksuaalsuhetesse pinnapealsed suhted vanematega, tamp koolis ja ebakindlus tuleviku suhtes, kirjutab SL Õhtuleht.

„Mind üllatas, et 14-15aastased tüdrukud-poisid on tõesti seksis kõvad tegijad,” möönis Tätte.

„Füüsiliselt olime ka meie sama vanalt seksiks valmis, aga vaimselt mitte,” lausub Tätte. „Kõik on nagu ettepoole nihkunud.”

Tättet üllatas kõige rohkem asjaolu, et vanematel pole oma laste jaoks aega, et laps elab üksinda täiskasvanuelu.

See võibki tingida varased seksuaalsuhted, sest vanematelt lähedust ei saa. Loodetakse, et seks loob selle.

Oma lastele pole Tätte seksist rääkinud. „Nad teavad kõike väga hästi. Pojad on mul praegu 14 ja 16.”

„Usun, et emad on sunnitud tüdrukutele rohkem asju selgitama kui poistele,” nendib Tätte. „Võib ju mõelda küll, et oleks ilus, kui see vastutus oleks kahel inimesel võrdne, aga poisid on siiski vahel hoolimatumad ja tüdrukud peavad tihti selliste tegude eest rohkem vastutama kui poisid. Tüdrukud peavad olema teadlikumad kui poisid.”

„Üks poiss võttis raamatus üsna hästi ja lühidalt kokku, et tüdrukud ikka pärast kahetsevad, aga poistel on suht suva,” sõnas Tätte.

„Poisid tahavad seda emotsionaalset asja sama palju kui tüdrukud,” lausus Tätte. „Nad rääkisid seal raamatus ka selle õige ootamisest. Et nad saavad aru, et kunagi sõlmitud abielu või kooselu ei saa tulla juhuslikkusest. Lapsed on väga targad. Arvan, et poisid on väga tundelised.”

Samas seletab Tätte, et naistel on rohkem armastust vaja. See aga tulevat hiljem, kui naine on 30aastane. „Siis on juba see suur vahe, et mehed ei viitsi selle armastusejamaga tegelda, aga naisel ei lõpe see vajadus kunagi.”

Armastujamast tüdimuse põhjuseks nimetab Tätte meesttabanud olmemuresid ja rahaprobleeme (laenud, liisingud).

Samas ei oska Tätte öelda, milliste nippidega saaks naine materiaalse maailma alla kadunud mehes tundeid turgutada.

„Ma arvan, et ta võib osta endale ülikallist pesu, aga alati see ei aita.”