Paljud noored, aga ka juba keskeas inimesed on tundud huvi erinevate pooside vastu. Tulles vastu külastajate soovidele on meie kaastöötaja Kelly K. väliskirjanduse ning oma kogemuste baasil kokku pannud kõige popimate poosi kirjeldused, nende plussid ja miinused.

Erinevatel andmetel on kirjeldatud kuni 600 poosi, kuid Kelly arvates on suurem osa neist lihtsalt siinkirjeldatud pooside variatisoonid. Samuti on raske defineerida, kui palju peab üks asend teisest erinema, et seda saaks lugeda eraldi poosiks.

Kui asja vaadata biofüüsikalisest aspektist, on suguakti ülesanne pakkuda partneritele maksimaalset rahuldust nende kehaliste ja visuaalsete erogeensete tsoonide ja teiste mehhanismide stimuleerimise abil. Suguakti erutusmehhanism peab kestma optimaalse (ei liiga lühikese ega lüga pika) aja ja peab looma tingimused võimalikult tugevaks orgasmiks. Veel enne, kui jõuame pooside kirjeldusteni, väike ülevaadet teguritest, mis seksuaalsust mõjutavad.

1. Erutuvusskaala

Mida erutuvam-tundlikum on inimene, seda kiiremini ja tormilisemalt kulgevad ka tema seksuaalsed reaktsioonid.

2. Vanus

Vanemaks saades soovitakse vähem pingutavaid asendeid, mis oleksid hästi mugavad. Vanusest oleneb ka see, kui kiiresti erutus muutub piisavalt suureks, et orgasmi saada.

3. Kehakaal

See tuleb arvesse eriti tugeva ülekaalulisuse puhul. Kujutage vaid ette, mis juhtuks, kui maailma suurima kaaludiferentsiga abielupaar John Brower (590 kg) ja ta naine Jeanette (50 kg) püüaksid Piibli-poosis vahekorda astuda! Aga on olemas ka 360 kg raskusi naisi ning kujutage ette et, mees on all!

4. Keha pikkus

Pikkusega peab arvestama, sest partnerite suure kasuvahe korral on näiteks püsti asendis seksimine peeaaegu võimatu.

5. Erogeensete tsoonide ja suguorganite iseärasused.

Tupe eessein on ca 2 cm tagumisest lühem. Suguakti käigus venib tupp veel ca 2 cm, kuid vaatamata elastsusele on siingi piirid.

Üldjoontes on tupe sügavus vastavuses naise keha pikkusega. Tuleb arvestada ka kõdisti asetust. Kui kõdisti asub kusekanalist üsna kaugel (üle 3 cm), tuleb arvestada seda, et asend võimaldaks kõdisti stimulatsiooni.

Tupe seinad võivad olla ka elastsuse kaotanud ning lõdvenenud paljude sünnitustega. Sel puhul tuleb leida moodus tupe ahendamiseks vahekorra ajal.

6. Koht ja aeg

Mitte alati pole käepärast mugavat laia diivanit ning võimalust mahagi heita. Kui pole ka valgustust, langeb ära visuaalsete erogeensete tsoonide mõju. Sellisel juhul tuleb kasutada poose, mida saab kasutada näiteks püstijala peal seistes.

Ja nüüd lõpuks asja juurde.1. PÕHIPOOS

Naine lamab selili, jalad sirged või kergelt kõverdatud, peenise sisseviimisel neid laiali nihutades. Mees võib olla naise jalgade vahel, vöib aga võtta peale peenise sisseviimist naise jalad enda omade vahele. Laia tupe ja väikese peenise puhul võib naine jalad tugevasti kokku suruda või asetada nad risti.

Poos sobib:
* keskmise või lühikese tupe ja keskmise või suure peenise puhul, sest emakakael on esile toomata.
* kui tegemist on keskmiselt või kergesti erutuva naise ja keskmiselt või aeglaselt erutuva mehega, sest naine on suhteliselt passiivne, mees aktiivne.
* kui rinnad reageerivad survele erutuse tõusuga ja orgasm on põhiliselt tajutav kõdisti piirkonnas.
* rasestumiseks.

Põhipoos on domineerivaks olnud Egiptuses, Peruus, Filipiinidel. Mitmes Aafrika ja Ameerika riigis nimetatakse seda «misjonäri poosiks». See väljend on viimase aastakümne jooksul jõudnud ka meile.2. PAINUTUSPOOS

Naine lamab selili, jalad tugevasti põlvedest kõverdatult asemel või tõstetud üles mehe seljale või õlgadele. Jalgu võib naine kätega suruda ka vastu rinda. Selle asendi puhul tõuseb esile emakakael. Mida rohkem on jalad painutatud, seda lühemaks muutub tupp.

Poos sobib:
* keskmise või sügava tupe ja keskmise või lühikese peenisega meheie.
* nasele, kel tekib orgasm emakakaela ja emaka sidemete venitamisest peenise poolt ning on tunda emakakaela piirkonnas.
* rasestumiseks.
* poos ei sobi rasedatele ja samuti lühikese tape ja suure peenise puhul.
* poos an traditsioonilisena kasutusel olnud Hiinas ja Jaapanis.3. EESMINE PÖÖRDPOOS

Mees larnab selili, jalad koos. Naine on tema pea1. Naine viib peenise tuppe ja teostab edasi-tagasi liigutusi, valides endale sobiva tempo ja sügavuse. Naine võib laskuda paralleelselt mehega, suudeldes ning surudes rindu vastu mehe keha või tõusta istukile ratsaasendisse. Siis saab mees stimuleerida rindu kätega, stimulatsiooniks on vaba ka naise selja-puusa-tuhara piirkond.

Poos sobib:
* rasedale naisele.
* keskmise või lühikese tupe puhul ning keskmise või suure peenise puhul;
keskmise või madala erutuvusega naisele ning keskmise või kõrge erutuvusega mehele.
Pöördpoos ei sobi nõrga erutuvusega ja lühikese peenisega mehele ning rasestumiseks.

Pöördpoos on olnud traditsiooniline Sansibaris, Etioopias, India kõrgemates klassides ja Abessiinia kiltmaa naised kasutavad ratsapoosi sellist varianti, kus mõlemipoolne orgasm kutstztakse esüe ainuüksi naise tupe ringlihaste kokkutõmmetega.4. TAGUMINE PÖÖRDPOOS

Mees lamab selili, jalad koos. Naine on näoga tema jalgade poole, vüb peenise tuppe end tahapoole kallutades. Siis teostab naine friktsioone isteasendis või end ette või taha kallutades. Ktzna peenise sutznd ei ühti tupe omaga, tekib suur surve tupe tagaseinale.

Poos sobib:
* keskmise või lühikese tupe ja keskmise või suure peenise puhul.
* naisele, kel on orgasm seotud domineerivalt tupe stimulatsiooniga, rindade ja kõdisti stimulatsioon pole oluline.
* mehele, kel on keskmine või tugev erutustase ning optiliselt erogeenseks tsooniks naise kannikad.

Poos ei sobi:
* domineerivalt kõdisti orgasmiga naisele, kel on ka rinnad oluline erogeenne tsoon
* lühikese peenisega mehele.
* rasestumiseks.

Poosi on kasutatud traditsiooniliselt Indias.5. EESMINE KÜLGPOOS

Paar lamab näod vastakuti paremal või vasakul küljel. Peenise tuppe viimisel sirutab naine jalad laiemale, hiljem on jalad kas koos või laiema tupe ning väiksema peenise korral on naine mehe jalge vahel. Mõlemal partneril on edasi-tagasi liigutuste sooritamiseks rohkem vabadust. Naise rinnad, puus, selg on stimuleerimiseks vabad, on suudlusvõimalus.

Poos sobib:
* kesmise või madala erutustasemega naisele ja keskmise või madala erutustasemega mehele.
* kuna emakakael pole esile toodud sobib poos lühikese või keskmise tupe ja suure või keskmise peenisega paarile.
* kui naisel on reied jaa reite sisepind oluline erutustsoon.
* raseduse korral.

Poos ei sobi:
* rasestumiseks.
* kiire erutustasemega mehele.

Külgpoos on olnud lemmikpoos Kameruni ja Ida-Aafrika neegritele ning Aasia põhjarahvastele7. TAGUMINE KÜLGPOOS

Paar lamab paremal või vasemal küljel, mees naise selja taga. Peenise viib tuppe mees, naine tõstab sel ajal põlve ülespoole. Edaspidi võib mees liibuda naise seljale, stimuleerides käega rindu, kõhtu, kliitorit, reisi või asetudes naise keha suhtes nurga all ning hoides naist puusadest.

Poos sobib:
* keskmise või lühikese ja madalal asetseva tupega naisele, kellel on peamiselt tupega seotud orgasm ning kõdisti erutus on vähem tähtis. Partneriks sobib mees, kellel on keskmine või suur peenis ning optiliselt erogeensed tsoonid naise selja pool, reied aga vähese erogeense tundlikkusega.

Poos ei sobi:
* kliitori orgasmi tüübiga naisele, kelllel on sügav tupp ning mehele kellel on lühike peenis.
* mehele kelle visuaalseks erogeenseks tsooniks on naise rinnad ja naise keha esikülg
* rasestumiseks.

Tagumine 1 külgpoos on traditsiooniline olnud Indias.8. EESMINE ISTEPOOS

Mees istub seljatoega toolil või voodil, naine tema süles näoga mehe poole, jalad kahel pool mehe jalgu. Mehe jalad On seega naise jalgade vahel. Mees hoiab naist seljast või pihast-tuharaist. Naine aitab käega peenise tuppe ja teostab üles-alla liigutusi, millele mees võib naist hoides kaasa aidata. Stimulatsiooniks on vabad nii naise eesmised kui ka tagumised erogeensed tsoonid, on hea suudlusvõimalus.
Variandina võivad naise jalad olla mehe piha ümber või hea painduvuse korral isegi õlgadel. SeI puhul tõuseb emakakael esile ja eelistatumad on emakakaela orgasmiga naised.

Poos sobib:
* naisele, kellel on peamiselt kõdisti või tupe orgasm ning kellel on keksmine või lühike tupp, mehele, kellel on keskmine või suur peenis.
* rasedale.
* mehele, kellel optilised erogeensed tsoonid on seotud naise rindade ja keha esiküljega.

Poos ei sobi:
* sügava ja laia tupega naisele ning lühikese peenisega mehele;
* rasestumiseks.

Eesmist istepoosi ja selle erinevaid variatsioone on iraditsiooniliselt kasutatud Austraalias, Indoneesias ja Indias.8. TAGUMINE ISTEPOOS

Mees istub seljatoega toolil, naine ta süles, seljaga tema poole. Mehe jalad on naise omade vahel. Peenise tuppeviimisel abistab naine ja sooritab ka üles alla, andes kehale sobiva kallaku. Poos võimaldab mehel kätega stimuleerida kõiki naise erogeenseid tsoone, kaasaarvatud kliitorit.

Poos sobib:
* naisele, kellel on peamiselt tupe orgasm ning kliitori erutus vähem oluline, tupp keskmine või lühike keskmise või ssuure peenisega mehele.
* mehele, kelle optilised erogeensed tsoonid on peamiselt naise keha tagapoolel.
* raseduse korral.

Poos ei sobi:
* rasestumiseks.
* kui naisel on sügav tupp, orgasm seotud kliitori või emakakaelaga, kui mehel on lühike peenis.9. TAGANT-KÕHULI POOS

Naine lamab kõhuli, ajab peenise sisseviimise puhul jalad laiali, siis aga surub jalad kokku. Mees sooritab seksiliigutusi ja stimuleerib kätega naise seljapoolseid erogeenseid tsoone. Suudlemisvõimalus puudub.

Poos sobib:
* lühikese ja madalal asetseva tupe ning suure peenisega paarile, kusjuures naisel on domineerivalt tupe orgasm, kliitori ja rindade stimulatsioon on vähem tähtis.
* mehe optilised erogeensed alad asuvad naise keha tagumisel poolel.

Poos ei sobi:
* rasestumiseks, mis on selles poosis minimaalne.
* sügava tupe ja emakakaela või kliitori orgasmiga naisele ning lühikese peenisega mehele.
* kui mehe optilised erogeesed tsoonid on naise keha esiküljel.10. TAGANT-PÕLVILI POOS

Naine on küünarnukk-põlvasendis, mees tema selja taga, naise jalgade vahel. Peenise sisestab naise tuppe mees. Edasi-tagasi liigutustega saab naine vabalt seksile kaasa aidata. Stimulatsiooniks on vabad kõik naise erogeensed tsoonid. Peenis stimuleerib rohkem tupe tagaseina.

Poos sobib:
* keskmise või sügava tupega naisele, kellel on emakakaela või tupe orgasm ning keskmise või väikese peenisega mehele, kelle optilised erogeensed tsoonid on domineerivalt naise keha tagumisei poolel.
* raseduse korral.

Poos ei sobi:
* rasestumiseks.
* naisele, kellel on domineerivalt kõdsiti orgasm ja lühike tupp ning kui mehel on suur peenis.
* kui mehel on visuaalsed erogeensed tsoonid domineerivalt naise keha esiküljel.

Poos on evolutsiooniliseit kõige tüüpilisem inimese eellastele. Tüüpiline on see ka Sudaanis, Uus-Kaledoonias, Uus-Guineal, aga ka eskimotel ja serbohorvaatidel. Tegemist on mehi kõige erutavama poosiga ning samuti ei jäta see enamikku naisi külmaks.11. EESMINE PÜSTIASEND

Paar seisab püsti, kehad vastakuti. Naine aitab käega peenise tuppe. Peenise sisse-välja liigutuste kiiruse ja sügavuse reguleerimisel on mõlemil täielik vabadus. Ligipääsetavad on kõik naise erogeensed tsoonid, vaba suudlemisvõimalus.
Variandina võib naine asetada käed ümber mehe kaela, jalad aga suruda ümber mehe piha. Mees toetab naist kätega kannikate alt. See varint sobib juhul, kui naine ei kaalu väga palju ning mees on piisavalt tugev.
Eesmise püstiasendi variandina kasutatakse ka poosi, kui paar on põlvili.

Poos sobib:
* keskmise vöi lühikese tupe ja keskmise või suure peenisega paarile, kusjuures naisel on domineerivalt tupe vöi kliitori orgasm.
* mehele, kellel on visuaalsed erogeensed tsoonid seotud domineerivalt naise keha esikülje ja rindadega.

Poos ei sobi:
* kasvu suure erinevuse korral või kui mehel on visuaalsed erogeensed tsoonid seotud naise keha tagumise poolega.
* rasestumiseks.
* väikese peenise ja sügava tupe puhul.12. TAGUMINE PÜSTIASEND

Paar seisab püsti, mees on naise selja taga ja aitab käega peenise tuppe. Naine kummardab samal ajal ette või toetub kätega lauale, toolile või voodile. Edasi-tagasi liigutuste sooritamiseks on mõlemad partnerid vabad.

Poos sobib:
* raseduse korral.
* naisele, kellel on lühike või keskmine madalal asetsev tupp, orgasm seotud rohkem tupe või emakakaelaga, erogeensed tsoonid seotud tuharate ja reitega. Mehel aga keskmine või suur peenis, visuaalsed erogeensed tsoonid seotud naise keha tagumise poolega, erogeenseteks tsoonideks reied ja alakõht.

Poos ei sobi:
* rasestumiseks.
* naisele, kellel on domineerivalt kliitoriorgasm, sügav tupp, mehel aga lühike peenis.
* kui mehe optilised erogeensed tsoonid on seotud naise keha esiküljega.

Tagumine püstiasend on olnud traditsiooniline Sudaanis.