Kondoom on tänapäeval rasestumisvastane vahend number üks ning kaitseb suguhaiguste eest paremini kui teised vahendid, kuid on inimesi, kes ei saa seda "imevahendit" kasutada, sest nad on allergilised kas lateksile või spermitsiidile.


Lateksit saadakse kummipuude mahlast ning seda kasutatakse mitmesuguste kummitoodete valmistamiseks, nagu näiteks kummikindad, õhupallid, pessaarid ja kondoomid. Enamasti ongi lateksi vastu allergilised arstid ja kummitooteid valmistavate tehaste töötajad – ühesõnaga inimesed, kes puutuvad tihti kokku lateksiga.



Kergematel juhtudel avaldub ülitundlikkus vaid lööbe või peapöörituse näol ning sümptomid võivad avalduda kuni neli ööpäeva pärast kondoomi kasutamist. Sealjuures ei esine allergiat mitte ainult mehel, vaid ka naisel, sest mõlemad puutuvad lateksiga kokku. Raskematel juhtudel võib inimene langeda šokiseisundisse, mil sümptomid on üsna sarnased mesilasmürgiallergiaga, ning kindlasti on vajalik arstiabi.



Lateksiallergia ühe tunnusena võib inimene olla tundlik ka veel banaani, avokaado, tomati, kiivi ja isegi kartuli suhtes, sest need kõik sisaldavad kummipuule sarnaseid ensüüme. Lisaks lateksiallergiale on võimalik, et sarnaseid vaevusi põhjustab mõni ebasobiv lõhnastatud pesuvahend või kondoomidel kasutatav spermitsiid. Spermitsiidina kasutatakse enamasti nonoksünool-9 või -11, mis aga suurendab naistel HIVi nakatumise riski, mistõttu on selle kasutamine viimasel ajal ka vähenenud.



Elise, kellel on samuti allergia kondoomide vastu, jagas oma kogemusi: temal tekib lööve ööpäeva jooksul, lisaks esineb ka kõhuvalu. Probleem hakkas esinema juba seksuaalelu alguses, kuid nimetatud puuviljadele ta näiteks allergiline pole. Elise sõnul on pea ainsaks lahenduseks juhuseksi vältimine ning püsisuhtes olles on tema kasutanud antibeebipille.

Otsest ravi nendele, nagu ka enamikele teistele allergiatele, pole – põhiliseks "raviks" on lateksi, kondoomide ja spermitsiidide vältimine. Samas on võimalik valida ka mõni teine spermitsiid või kasutada plastikkondoome, näiteks Durex Avanti või naistekondoomid. Plastikkondoomid on küll parema soojusjuhtivusega, mistõttu nad tunduvad õhemad, kuid maksavad umbes 35 krooni tükk, mis on olnud takistuseks ka nende populaarsuse tõusule.